Program

Chléb náš vezdejší

3. 2. – 29. 5. 2016
Památník Adolfa Kašpara v Lošticích

Výstava ze sbírek VM Šumperk Jak už sám podtitul „Od zrníčka k bochníku“ napovídá, výstava se bude věnovat chlebu a lidské práci, která s jeho přípravou souvisí – např. příprava půdy, setí, sklizeň, mlácení, čištění, uskladnění obilí a samotné pečení chleba.
Zjistit více


Muzejíčko

5. 2. – 31. 12. 2016
Muzeum v Šumperku

Přemýšlíte, jak příjemně trávit čas se svými ratolestmi, užít si zábavu, a ještě se něco naučit? Pak se můžete těšit na náš nový projekt - Muzejíčko.
Zjistit více


Třicetiletá válka a Šumpersko

10. 2. – 24. 4. 2016
Muzeum Zábřeh

Výstava ze sbírek VM Šumperk + zápůjčky Třicet let trvající válečný konflikt představí výstava, uskutečněná k 370. výročí dobytí šumperského zámku císařskými oddíly v roce 1645. Třicetiletým konfliktem ve střední Evropě i v regionu provázejí informační texty v listovacích souborech a na posterech. Další dokumenty přibližují složení armád a způsob vedení boje včetně popisu dvou ze stěžejních bitev. Zájem upoutá tehdejší výzbroj vojsk. Nebudou chybět typické muškety, kopí, halapartny, kordy, meče a dýky, svou výzbroj představí také dělostřelectvo. Centrem výstavy je pak scéna představující císařské před šumperským zámkem.
Zjistit více


Fenomén IGRÁČEK

12. 2. – 15. 5. 2016
Muzeum Mohelnice

Výstava zapůjčená z technického muzea v Brně. Návštěvníci se seznámí s výrobou a vývojem figurek od roku 1976, kdy byl první Igráček vyroben. K vidění je i město Igráčkov a nejrůznější limitované edice postaviček. Součástí výstavy je hrací kout.
Zjistit více


Výstava patchworku

25. 2. – 8. 5. 2016
Muzeum v Šumperku (Výstavní síň)

II. ročník výstavy opět nabídne ruční výrobky patchworkářek ze Šumperska, Mohelnicka, Jesenicka, Českotřebovicka, ale i odjinud. Krom textilních výrobků mohou návštěvníci obdivovat i temperové obrazy Aničky Navrátilové. V rámci doprovodného programu bude v průběhu výstavy probíhat 6 kurzů patchworku a bude představena nová kniha Jany Harmachové o patchworku. Děti si budou moci vyzkoušet svou zručnost na dílnách (předškoláci, první stupeň, druhý stupeň středoškoláci), které budou probíhat na objednávku. Bližší informace k doprovodnému programu budou k dispozici na recepci muzea nebo na webových stránkách www.muzeum-sumperk.cz.

Zjistit více


Svět kostiček - LEGO

27. 2. – 15. 5. 2016
Muzeum v Šumperku (Muzejíčko)

Výstavu pro naše muzeum připravil sběratel Ing. arch. Petr Šimr, který svou rozsáhlou sbírku prezentoval již na několika místech naší republiky. Velkým lákadlem jistě bude filmová tvorba z kostiček, která představí např. témata The Simpsons, Harry Potter nebo Ghostbusters. Děti mohou zapojit svou fantazii při skládání kostek Duplo, Classic - Basic, a dokonce i Baby Primo, v hracím koutku.
Zjistit více


Lovecké chaty Jeseníků

3. 3. – 24. 4. 2016
Muzeum v Šumperku (Rytířský sál)

Výstava nabízí výběr fotografií loveckých chat Hrubého a Nízkého Jeseníku, Rychlebských hor, Králického Sněžníku, Hanušovické a Zlatohorské vrchoviny, jak je zachytila svým fotoaparátem Zdeňka Jordanová. Nebude chybět zákoutí lovecké chaty vybavené ze sbírek VM v Šumperku.
Vernisáž se uskuteční 3. března v 17 hodin. Hostem vernisáže bude Ota Bouzek z Karlovy Studánky, autor knih o přírodě, zvěři, myslivosti, lovech i horalech.
Zjistit více


Jaro v galerii

9. 3. – 27. 4. 2016
Muzeum Zábřeh

Jarní atmosféru navodí v zábřežské minigalerii hned dvě výstavy současně. Malířka Alena Pecáková představí své malby na výstavě Pastely – příroda v okolí a výtvarnice Božena Vejvodová předvede své výrobky na výstavě Bižuterie – Keramika.

Zjistit více


Svetom, moje, svetom

10. 3. – 5. 6. 2016
Muzeum v Šumperku (Hollarova galerie)

Výstava ze sbírek Slovenského národného múzea v Martine podává stručný přehled o historii slovenského drátenictví, přes rozšíření a rozkvět na konci 19. století až po jeho postupný zánik. Prostřednictvím textů, obrazové dokumentace a originálních exponátů představuje kraj dráteníků jejich život, práci, cesty, ale i rozmanitý sortiment výrobků, který se měnil a vyvíjel podle vkusu a požadavků zákazníků. Výstava bude doplněna i o výrobky, které se po slovenských drátenících zachovaly ve sbírkách našeho muzea.
Výstava bude zahájena vernisáží v 17 hodin

Zjistit více


Malby, vosková batika, fotografie

31. 3. – 1. 5. 2016
Muzeum v Šumperku (Galerie mladých)

Výstava děl členů výtvarné skupiny NASLISE, která vznikla v roce 2014 při jednom z mnoha setkání v příjemném prostředí Galerie Kafe v Rovensku.
Vernisáž výstavy se uskuteční 31. března v 17 hodin.
Zjistit více


Beseda o loveckých chatách

21. 4. – 21. 4. 2016 (od: 17:00)
Muzeum v Šumperku (Rytířský sál)

Beseda o loveckých chatách formou volného vyprávění (derniéra) proběhne 21. dubna 2016 v 17 hodin v šumperském muzeu.


S nohama v potoce a hlavou v oblacích

27. 4. – 26. 6. 2016
Muzeum Zábřeh

Nová výstava v zábřežské muzejní minigalerii s názvem „S nohama v potoce a hlavou v oblacích “ představuje a charakterizuje tvorbu mohelnické výtvarnice Hany Šedinové (Billové).
Kresbě a grafice se začala věnovat už na základní škole. Dalším krokem bylo pokračování na zábřežském gymnáziu u třídní učitelky Věry Kristenové. Drobné grafiky se tak začaly objevovat v Zábřežském zpravodaji.
Návštěvy kurzů malování pořádané NG v Praze pod vedením akademického malíře Doc. Zdeňka Hůly a krajinářská dílna „ S nohama v potoce a hlavou v oblacích “ v roce 2005 Hanu Šedinovou ovlivnily do takové míry, že se malováním v krajině olejovými barvami zabývá dodnes.
Paličkování a drobná keramika doplňují komplexní výtvarné cítění mohelnické umělkyně.
Návštěvou v muzejní minigalerii se „projdete potokem“ a budete mít „hlavu v oblacích“.
Zjistit více


Pojďte, děti, budeme si hrát!

28. 4. – 28. 8. 2016
Muzeum Zábřeh

Herna navazující na úspěšnou výstavu Pojďte, děti, budeme si hrát představí skládačky, hlavolamy, kvízy, hry a spoustu dalších dovednostních úkolů pro malé i velké. Originální interaktivní exponáty pocházející z truhlářské dílny Vlastivědného muzea v Šumperku návštěvníky nejen pobaví, ale také donutí trochu přemýšlet. Složit orloj, sestavit lomený oblouk nebo vytvořit nádobu ze střepů, to chce určitě nejen šikovné ruce, ale i chytrou hlavičku.


Zámek Úsov v moci čarodějnice Bludimíry

30. 4. – 30. 4. 2016 (od: 9:00 do: 18:00)
Lovecko-lesnické muzeum v Úsově

Konec dubna bude na Úsově opět patřit čarodějnicím. Bludimíra si i letos na jeden den kouzly přivlastní nejen všechny expozice lovecko-lesnického muzea, ale i nádvoří úsovského zámku. V sobotu 30. dubna tak návštěvníky čekají prohlídky plné čar a kouzel i zábavné odpoledne s čarodějnickou tematikou. Volba Miss čarodějnice rozhodne, která ze zúčastněných čarodějnic je v celé zemi nejkrásnější. Pro malé i větší návštěvníky je připravena spousta soutěží i občerstvení. Bludimíra odmění všechny návštěvníky, kteří na její odpolední slet čarodějnic přijdou v maskách.
Vstupné – prohlídky expozice: plné 90 Kč, snížené 45 Kč.
Vstupné – akce na nádvoří: jednotné vstupné 50 Kč (vstupenka do zámku platí i na nádvoří).
Prohlídky s čarodějnicí Bludimírou budou probíhat 30. dubna 2016 od 9.00 do 14.00 hodin, zábavné odpoledne s čarodějnickou tematikou pak od 15.30 do 18.00 hodin.
Zjistit více


Šumperský hafan 2016

29. 5. – 29. 5. 2016
Muzeum v Šumperku

Zveme všechny pejskaře do Pavlínina dvora a moc se na všechny těšíme. Už teď můžeme slíbit ceny pro juniorhandling od Nadace ČEZ a také ceny pro "dospělácké" souteže od Scaron Production (vstupenky na Losinské kulturní léto) a spoustu dalších cen a překvapení. A samozřejmě i poháry pro vítěze všech tříd a tradiční dort. A také představení agility od Miacis Šumperk.Nezapomeňte se přihlásit nebo jen tak přijít na čumendu. Pokud vlastníte nějaké zajímavé a méně obvyklé plemeno, budeme rádi, když je všem představíte v naší prezentaci deseti tříd FCI. Těšíme se moc i na majitele adoptovaných pejsků a jsme zvědaví na jejich příběhy. Přihlášky do soutěže i na představení plemen můžete posílat už teď. A příběhy Vašich adoptovaných pejsků samozřejmě taky. Tak nezapomeňte, 29. května se uvidíme na Pavlínině dvoře.
Zjistit více