Výstavy - Muzeum Zábřeh

Třicetiletá válka a Šumpersko

10. 2. – 24. 4. 2016
Muzeum Zábřeh

Výstava ze sbírek VM Šumperk + zápůjčky Třicet let trvající válečný konflikt představí výstava, uskutečněná k 370. výročí dobytí šumperského zámku císařskými oddíly v roce 1645. Třicetiletým konfliktem ve střední Evropě i v regionu provázejí informační texty v listovacích souborech a na posterech. Další dokumenty přibližují složení armád a způsob vedení boje včetně popisu dvou ze stěžejních bitev. Zájem upoutá tehdejší výzbroj vojsk. Nebudou chybět typické muškety, kopí, halapartny, kordy, meče a dýky, svou výzbroj představí také dělostřelectvo. Centrem výstavy je pak scéna představující císařské před šumperským zámkem.
Zjistit více


Jaro v galerii

9. 3. – 27. 4. 2016
Muzeum Zábřeh

Jarní atmosféru navodí v zábřežské minigalerii hned dvě výstavy současně. Malířka Alena Pecáková představí své malby na výstavě Pastely – příroda v okolí a výtvarnice Božena Vejvodová předvede své výrobky na výstavě Bižuterie – Keramika.

Zjistit více


S nohama v potoce a hlavou v oblacích

27. 4. – 26. 6. 2016
Muzeum Zábřeh

Nová výstava v zábřežské muzejní minigalerii s názvem „S nohama v potoce a hlavou v oblacích “ představuje a charakterizuje tvorbu mohelnické výtvarnice Hany Šedinové (Billové).
Kresbě a grafice se začala věnovat už na základní škole. Dalším krokem bylo pokračování na zábřežském gymnáziu u třídní učitelky Věry Kristenové. Drobné grafiky se tak začaly objevovat v Zábřežském zpravodaji.
Návštěvy kurzů malování pořádané NG v Praze pod vedením akademického malíře Doc. Zdeňka Hůly a krajinářská dílna „ S nohama v potoce a hlavou v oblacích “ v roce 2005 Hanu Šedinovou ovlivnily do takové míry, že se malováním v krajině olejovými barvami zabývá dodnes.
Paličkování a drobná keramika doplňují komplexní výtvarné cítění mohelnické umělkyně.
Návštěvou v muzejní minigalerii se „projdete potokem“ a budete mít „hlavu v oblacích“.
Zjistit více


Pojďte, děti, budeme si hrát!

28. 4. – 28. 8. 2016
Muzeum Zábřeh

Herna navazující na úspěšnou výstavu Pojďte, děti, budeme si hrát představí skládačky, hlavolamy, kvízy, hry a spoustu dalších dovednostních úkolů pro malé i velké. Originální interaktivní exponáty pocházející z truhlářské dílny Vlastivědného muzea v Šumperku návštěvníky nejen pobaví, ale také donutí trochu přemýšlet. Složit orloj, sestavit lomený oblouk nebo vytvořit nádobu ze střepů, to chce určitě nejen šikovné ruce, ale i chytrou hlavičku.